ABD’li yetişkin filmleri yıldızının İran ziyareti olay oldu

ABD’li yetişkin filmleri yıldızı Whitney Wright’ın İran’a giderek başörtüsüyle verdiği pozlar tartışma yarattı.

İsrail’e yönelik eleştirileriyle de tanınan Whitney Wright, Tahran’da kapatılan eski ABD Büyükelçiliği binası önünde başörtüsüyle fotoğraflarını sosyal medya hesabında paylaştı. Wright, paylaşımları sonrası İran propagandası yapmakla suçlandı.

ABD’nin Tahran Büyükelçiliği 1979-1981 rehine krizi sonrası iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmesinin ardından kapatılmıştı. Bina, İran’daki ABD karşıtlığının sembolü olarak görülüyor.

ABD’de yaşayan İranlı muhalif Masih Alinejad, X’te paylaştığı mesajda “Amerikalı porno yıldızı Whitney Wright, doğduğum ülke olan İran’da. Orada kadınlar sadece saçları göründüğü için öldürülüyorlar” dedi.

İranlı kadınların haklarını savunan Fransa merkezli Association Femme Azadi örgütü de “Whitney Wright Tahran’a İslam Cumhuriyeti’ni tanıtmak üzere davet edildi” ifadelerini kullandı.

İran hükümeti ise ABD’li oyuncunun yaptığı işi bilmediklerini ve Wright’ın normal turist vizesiyle ülkeye girdiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasır Kenani, ABD ve İran arasındaki gerilime rağmen ABD vatandaşlarının ülkeyi ziyaret etmesinin yasak olmadığını belirtti.

Wright da eleştirilere yanıt vererek İran propagandası yapmadığını, sadece gördüklerini paylaştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x