Memurlara Güzel Haber Kapıda! Mesailer Kısalıyor, Esnek Çalışma Geliyor…

Hükümet plana aldı memurlara SON DAKİKA müjdesi! Mesai saatleri kısalıyor esnek çalışma geliyor – Milyonlarca kamu çalışanı ve memuru ilgilendiren son dakika gelişmesi yaşandı. Hükümetin açıklamış olduğu 12. Kalkınma Planı içerisinde memurların mesai saati düzenlemesi de de yer aldı.

Hükümet büyük tepki çeken EYT düzenlemesi sonrası yeni bir düzenleme için düğmeye bastı. Düzenlemede hem çalışanlar hem de emekliler için önemli kararlar yer alırken yeni düzenlemenin ilk sinyalleri açıklanan 12. Kalkınma Planı içerisinde verildi. Özellikle de memurların mesai saatleri, yeni çalışma sistemi ve esnek çalışma modeli dikkat çekti. İşte o düzenlemenin detayları…

MEMURLARIN MESAİ SAATLERİ KISALIYOR MU, ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR MU, DEĞİŞECEK Mİ?

Memurların çalışma saatleri için son dakika düzenlemesi gündeme geldi. Hatırlanacağı üzere bir önceki hükümette koltukta yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile “İngiltere’de çalışma süresinin azaltılmasıyla ilgili proje çalışmalar yapılıyor. Ben de Türkiye’de belli sektörlerde yapılması gerektiğini emek verimliliğine göre yapılması gerektiğinden bahsettim.

Projelerim olduğundan bahsettim. 45 saat olan çalışma süresinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Çalışma saatlerini yeniden düzenlemeliyiz. İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildi, 5 saat deneniyor” diyerek çalışma saatlerini değiştireceklerini ifade etmişti.

Yayımlanan orta vadeli program ve 12. Kalkınma Planı içerisinde yer alan yeni çalışma sistemi içerisinde uzaktan kısmı ve geçici çalışma ile yeni nesil esnek çalışma saatleri gündeme alındı. Mesai saatlerinin yeniden düzenleneceği ilk kez resmi olarak dile getirilirken söz konusu uygulamanın 2024 yılında hayata geçirilebileceği belirtildi.

MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ DÜŞECEK Mİ, DEĞİŞECEK Mİ?

Söz konusu düzenleme hem orta vadeli program hem de 12. kalkınma planı içerisinde yer alırken memurların esnek çalışma ve uzaktan çalışma yöntemine göre yeni çalışma sistemine geçiş yapabileceği ifade edildi. Yapılan işin türüne göre söz konusu sistemde evden çalışmaya uygun olan memuriyetlerde evden çalışma hakkı verilebileceği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x